Zuzana Gadomská: Narodila som sa a žijem v Bratislave. Študovala som na Fakulte Managementu UK. V Accenture Consulting divízii pracujem od roku 2004, aj keď momentálne som sa vrátila po dlhšej profesnej prestávke, pretože mám 3 deti (5 r., 3 r., 2 r.).
Od detstva až do nástupu do práce som sa vrcholovo venovala rôznym športom (športovej gymnastike, modernému päťboju a športovej streľbe). Momentálne pracujem na skrátený úväzok a zvyšný čas venujem okrem rodiny aj svojmu eshopu so severským nábytkom.
Povedala by som o sebe, že som typická žena, ktorá sa rada pekne oblieka, rada sa zabáva, rada nakupuje, rada cestuje, miluje svoje deti a zároveň má rada riešenie komplexných problémov a technologické inovácie. Na prvý pohľad je to nezlučiteľná kombinácia, ale je to len dôkaz, že netreba mať žiadne predsudky.
Čo vlastne v IT robíš? Kedy a kde si s IT začala?
Od skončenia školy pracujem v Accenture v Consulting divízii, takže nemôžem povedať, že som čisto IT človek. Mojou úlohou v práci konzultanta je skôr premyslieť logické kroky daného programu s ohliadaním na želaný výsledok. Inými slovami, viem povedať programátorovi, čo má program robiť, ale naprogramovať to neviem
.
Vieš programovať?
Ako som spomínala, programovať bohužiaľ neviem. Niekedy to cítim ako hendikep, pretože pri analýze zákazníckych požiadaviek častokrát neviem posúdiť, aká je náročnosť ich implementácie. A tiež by som privítala, keby som si niektoré veci vedela priamo sama naprogramovať.
Čo a/alebo ťa priviedol k práci v oblasti informačných systémov?
K tejto práci som prišla v podstate náhodou. Keďže som študovala na Fakulte Managementu UK, teda nie na technickej škole, nemala som k IT a programovaniu vôbec blízko. Vždy, ma, ale veľmi bavila matematika a logické úlohy, takže som vedela, že chcem pracovať niekde, kde analytické myslenie budem využívať na dennej báze.
O Accenture som sa dozvedela náhodou. Môj vtedajší priateľ mal kamaráta, ktorý práve nastúpil do Accenture a hovoril mu, aký je to typ práce. Tak ma priateľ prehovoril, aby som to išla vyskúšať. A len tak zo zvedavosti som sa zúčastnila Assessment centra, vybrali si ma, a ja som nasledujúcu kariéru zasvätila systémovej integrácii a management consultingu.
Čo ťa motivuje naďalej ostať v IT?
Každý projekt je niečo ako vylúštenie záhady, vymyslenie určitého riešenia. Niekedy sa cítim, ako keby som skladala puzzle a nakoniec sa vytvorí obrázok. To je pre mňa čaro IT. A druhým motivátorom ostať v IT sú ľudia, s ktorými pracujem. Všetko sú to nadpriemerne inteligentní ľudia, často s veľmi dobrým zmyslom pre humor. Pre mňa je to ideálna kombinácia.
Verejnosť stále vníma IT ako predovšetkým mužskú doménu. Je to aj tvoj názor?
Áno, v súčasnosti je to jednoznačne mužská doména. Na technických školách študuje oveľa menej dievčat ako chlapcov. Tak isto je to so záujmom pracovať v IT. Takmer denne sa mi stáva, že prídem na stretnutie, kde je 7 mužov a ja.
Musím povedať, že ani mňa počas školy IT a programovanie vôbec nezaujímalo, aj keď matematiku som mala veľmi rada. Preto si myslím, že mladé dievčatá treba určite podporovať a prebudiť v nich viac záujmu. Dievčatá majú rovnako dobré logické myslenie ako chlapci a častokrát sú precíznejšie, cieľavedomejšie a trpezlivejšie. To je podľa mňa veľmi dobrý predpoklad pre kvalitnú programátorku.
Čo by si poradila dnešným rodičom, ktorí majú dcéry a chcú im to najlepšie. Poslať dievčatá alebo neposlať do IT? Čím a kedy začať?
Ja sama mám 2 synov a 1 dcéru. Ak by moja dcéra prejavovala záujem programovať, jednoznačne ju v tom budem podporovať. Myslím si, že v súčasnosti sú najviac uplatniteľní a úspešnejší technologickí ľudia, ktorí majú manažérske zručnosti.
A kedy začať? Začať sa dá už počas základnej školy. Viem, že existuje súťaž, kde deti základných škôl programujú z lega malé roboty. Moja neter žijúca v USA sa tiež na takých súťažiach zúčastňovala a veľmi ju to bavilo.
Povieš nám, na záver, nejakú zábavnú príhodu zo svojho IT života?
Pamätám si, ako som nastúpila do Accenture a prvé 2 týždne boli pre mňa peklom. Nerozumela som nikomu ani slovo. Bola som úplne stratená. Kolegovia, s ktorými som sedela v miestnosti používali bežnú IT terminológiu typu:
„No jasné, to musíš ten interface trochu zmeniť, aby ti zbehla v pohode migrácia. Napíš si selektík nad databázou v produkcii. Najlepšie, keď to otestujeme už v integračnom teste, aby sme mali čo najmenej bugov.“.
Prvé 2 týždne som počula asi toto: „Bla bla bla bla bla bla bla bla.“
Bola som som si istá, že nemám šancu zapadnúť. A o mesiac neskôr som rozprávala takmer rovnako
.


